Určitě už jste i vy někdy slyšeli o slavné Carnegie Hall. Pokud ne, pak určitě nezoufejte. Ve zkratce se jedná o koncertní síň, která se nachází na sedmé avenue a to konkrétně v New Yorku. Jedná se o nejznámější síň ve Spojených státech. Je navíc tou nejznámější po celém širém světě. Pro každého umělce, který zde vystoupí, síň představuje prestižní záležitost.
Tuto budovu navíc navrhnul architekt William Tuthil a to již v roce 1881. Zakladatelem je Andrew Carnegie .
Andrew byl americký průmyslník a filantrop, který byl nejen oblíbený ale také významný. Jeho život je velmi inspirativní a my se na něj nyní společně podíváme a to alespoň v pár bodech.
Jeho příběh je vlastně příběh skotského poslíčka. Přestěhoval se do USA totiž s rodiči ze samotného Skotska. Nejprve pracoval jako dělník a později se stal právě poslíčkem. Vystřídal celou řadu zaměstnání a pozic a to dokonce i v telegrafické společnosti. Díky tomu také získal neuvěřitelnou spoustu kontaktů a hlavně zkušeností. Právě 19. století pro něj bylo významné. Stal se totiž majitelem Carnegiho oceláren.
V letech devadesátých se společnost stala tou nejziskovější a to na celém území USA. Společnost ale byla roku 1901 prodána bankéři J. P. Morganovi. Za společnost získal 480 miliónů dolarů, což byla v té době nejvyšší obchodní transakce vůbec.
Carnegie se po prodání podniku stal jedním z nejvýznamnějších filantropů tehdejší doby. Kromě toho podporoval vzdělání, mírové aktivity a dokonce i umění.
Určitě stojí za zmínku i to, že za největší filantropy byli považování byznysmeni, kteří byli velmi úspěšní. Z toho tedy vyplývá, že umění, vzdělání, politika ale i zdravotní péče jsou velmi závislé na financích. Někteří humanisté podceňují moc, kterou mají peníze a vysmívají se těm, kteří myslí jen na to, aby nahromadili statky.
Lidé, jako byl Andrew Carnegie, by měli být vzorem spoustě podnikatelů, kteří podnikají i v dnešní době. Podnikatelé si totiž neuvědomují skutečnost, že podnikat znamená hlavně uvědomovat si společenskou zodpovědnost.