Čich je jeden z důležitých smyslů a bez něho bychom byli v životě významně ochuzeni. Kupříkladu bychom vůbec nedokázali vnímat vůni růží či fialek a neměli bychom takový gurmánský požitek z žádného pokrmu. Jen si představte, že vám někdo přichystá třeba lívance s jahodovou polevou, a vy je zhltnete jen s tím vědomím, že vnímáte cosi sladkého na jazyku.
Někteří lidé si dovedou vychutnat i vůni nových výrobků, např. očichávají nově zakoupený nábytek z masivního dřeva nebo krásné dřevěné hračky. Vůni zaznamenáváme i při zakoupení koberce, z přírodního vlákna je vůně přirozenější a intenzivnější a takový výrobek doslova celý pokoj provoní a rozveselí. Z nového koberce máme pak radost několik týdnů, dokud se jeho odér nezačne posouvat do jiné polohy…
Když se vůně koberce začne měnit
Zpočátku se po pár týdnech začne původní vůně z vláken vytrácet a začne je ovlivňovat typický odér z domácnosti. K němu se postupně začnou přidávat další pachy, které koberec velmi rád absorbuje. Jsou to zejména vůně z připravovaných pokrmů, kdy se vzduchem šíří nejen vůně koření, ale zejména nasycený tuk, a ten pak dopadá na podlahu a zašlapává se mezi vlákna.
Dalším velmi podstatným vlivem jsou bosá chodidla. Někdy nemusí být přímo bosá, stačí i tenké ponožky či silonové punčochy. Do koberce tak postupně a pomalu zašlapáváme náš pot a spolu s ním i bakterie, které jej rozkládají. A pokud to trvá delší dobu, a koberec pouze vysáváme klasickým sáčkovým vysavačem, který odsaje jen část nečistot, zjistíme, že se původní vůně koberce proměnila na něco, co bychom asi nechtěli.
A právě změna odéru je jeden z důvodů, proč se koberce podrobují strojnímu čištění. Ceníky čištění koberců jsou veřejně dostupné a můžete si mezi nimi vybrat i velmi výkonné systémy, které jsou v recenzích dobře hodnocené, jako např. systém rotační hlavice s kartáči a podtlakovým odsáváním s názvem Rotovac.