Naše maminky i babičky často říkávají, že maso dává sílu. V tradičním pojetí stravování je maso bráno jako nezastupitelný zdroj především bílkovin, dále ale i některých vitamínů či minerálních prvků. To vše v kombinaci s tuky, které fungují jako zdroj energie a zároveň napomáhají vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích.
Na druhou stranu s sebou ale zejména nadměrná konzumace masité stravy nese různá zdravotní rizika. Proti mohou mluvit i podmínky, za kterých jsou chována a porážena užitková zvířata. Někteří mohou k nahrazení této suroviny přistoupit i ve snaze o ochranu životního prostředí, při produkci masa totiž zároveň vzniká i velké množství metanu narušující rovnováhu v atmosféře.
V reakci na poptávku se na trhu začalo objevovat množství alternativních surovin, které obohatí jídelníček o potřebné bílkoviny, a často svou strukturou i chutí maso připomínají.
Tofu
Bývá označováno jako sójový sýr, a vyrábí se srážením sójového mléka. Samo o sobě nijak nechutná, na druhou stranu ale velmi snadno přejímá chuť dalších přísad. Proto je důležité umět s ním správně nakládat. K dostání bývá ve dvou variantách, a to jako tvrdé a měkké tofu.
Tempeh
Opět vyráběn ze sóji, a to fermentací sójových bobů. Pomáhá doplňovat vitamín B12, kterého mívají vegetariáni, a zvláště vegani, ve stravě nedostatek.
Seitan
Jedná se o čistý pšeničný gluten neboli lepek. Z tohoto důvodu jde o surovinu značně kontroverzní. Můžeme se setkat s řadou názorů, zda a jak moc zatěžuje trávicí systém. Nikdy nebylo prokázáno, že by konzumace lepku ve velkém množství mohla vyvolat celiakii, přesto se i tohoto mnozí obávají.
Robi
Celým názvem „rostlinná bílkovina“. Pravděpodobně Vám po stránce chuti nejlépe nahradí steak či řízek, pokud na ně dostanete chuť. Vyrábí se z bílkovin získaných z obilovin, červené řepy, koření a bylinek. Robi můžete smažit, grilovat, nakládat, používat do směsí se zeleninou, nebo si z něj dokonce uvařit guláš.