Na některá místa se nám i dnes dostává velmi obtížně elektřina, ale ta je přitom potřebná. Všude tam, kam se elektřina nedostane, se dostane elektrocentrála.
Je lepší naftová nebo benzínová elektrocentrála? Jak elektrocentrálu vybírat a co je dobré zohlednit?
Elektřina k našemu životu patří a svíčkami si svítíme už jen, když náhle vypadne proud. Na mnoha místech ale i dnes elektřina chybí, jde o místa, kde se elektrická přípojka špatně dostává nebo místa, kde proud není jen dočasně. Nejčastěji nám elektřina chybí na chatě, na zahrádkách nebo i na stavbách nebo při rekonstrukcích. Na těchto místech je ale elektřina potřebná, alespoň občas určitě ano. Naštěstí je možné dostat elektřinu i na těžko přístupná místa, proto máme elektrocentrály. Vyznáte se v nich a víte podle čeho vybírat?
Ta nejrozšířenější
Pokud si budete chtít pořídit svou vlastní elektrocentrálu, zjistíte, že máte skutečně z čeho vybírat. Na trhu totiž existuje celá řada typů, liší se výkonností, hmotností, tichostí provozu a samozřejmě i tím, na jaké palivo jedou. Parametrů je skutečně celá řada, o konečném rozhodnutí, kterou vybrat, by mělo rozhodnout především to, kde budete elektrocentrálu využívat. Od toho se dá celkem dobře odrazit.
Asi nejrozšířenější jsou elektrocentrály benzínové, ty patří i k těm lehčím. Dieselová elektrocentrála je například oproti té benzínové nebo plynové o dost těžší a není příliš dobře přenosná. Rozlišujeme totiž elektrocentrály statické a mobilní, v případě, že budete chtít s elektrocentrálou často manipulovat a bude potřeba ji přenášet z místa na místo, měli byste vybírat co nejlehčí model, protože váha jedné klasické elektrocentrály šplhá až do několika desítek kilogramů. Naftové elektrocentrály se hodí nejvíce na stavby nebo chaty, kde máte jistotu, že kam ji postavíte, tam může i zůstat a není potřeba s ní manipulovat. Benzínové a také plynové centrály jsou pak o něco lehčí a také tedy mobilnější.
Kterou si vyberete?
Dieselové elektrocentrály jsou sice větší a těžší, pokud se ji ale rozhodnete mít doma nebo právě na velké stavbě, můžete se spolehnout na to, že dokáže utáhnout chod právě i celého rodinného domu, benzínové elektrocentrály jsou proti tomu o něco méně výkonné a hodí se spíše pro krátkodobější provoz, právě třeba na zahrádkách či chalupách, kdy je potřeba zapnout například sekačku, stejně jsou na tom i plynové centrály, které mají ještě výhodu v tom, že je jejich provoz ekologický. Kromě toho jsou plynové centrály i ekonomicky na tom nejlépe. Méně využívané jsou pak elektrocentrály na olej nebo akumulátorové.
Při výběru se klidně poohlédněte i po speciálním podvozku s kolečky, díky tomu se vám bude lépe s elektrocentrálou manipulovat z místa na místo.